Senin, 23 Januari 2017

Forum Komunitas Pertanian Indonesia Agroteknologi

Forum dan Komunitas Pertanian Indonesia – Agroteknologi.web.id Agriculture mao ang cultivation ug breeding sa mga mananap, mga tanom ug mga fungi alang sa pagkaon, fiber, biofuel, sa medisina sa mga tanom ug uban pang mga produkto nga gigamit sa pagpaluyo ug sa pagpalambo sa kinabuhi sa tawo. Agriculture mao ang yawe sa kalambuan sa sa pagsaka sa dili aktibo sa tawo sibilisasyon, diin ang pag-uma sa binuhi sa henero nga gibuhat sa sobra sa pagkaon nga miamuma sa mga kalamboan sa sibilisasyon. Ang pagtuon sa agrikultura mao ang nailhan nga sa agrikultura siyensiya. Ang kasaysayan sa agrikultura nagsugod sa liboan ka mga tuig, ug ang iyang mga development nga gimaneho ug gihubit pinaagi sa pag-ayo sa lain-laing mga klima, kultura, ug mga teknolohiya. Industrial agrikultura base sa dako nga-scale monoculture pagpanguma nahimong dominanteng sa agrikultura pamaagi.

Modernong agronomy, sa tanom nga breeding, agrochemicals sama sa pestisidyo ug abono, ug sa teknolohiya nga mga kalambuan diha sa daghang mga kaso sa malantip misaka abot gikan sa cultivation, apan sa samang panahon nga hinungdan sa kaylap nga ecological kadaot ug negatibo sa tawo epekto sa panglawas. Selective breeding ug sa modernong mga buhat sa mananap nga-uuma nga sa samang paagi misaka sa output sa kalan-on, apan gibanhaw mga kabalaka mahitungod sa hayop sa welfare ug sa mga epekto sa panglawas sa mga antibiotics, pagtubo mga hormone, ug sa ubang mga kemikal nga sagad gigamit sa industriya sa kalan-on sa produksyon. Genetically giusab organismo mao ang usa ka sa pagdugang sa bahin sa agrikultura, bisan tuod sila gidili sa daghang nasod. Agricultural produksyon sa pagkaon ug sa pagdumala sa tubig nga mas mahimong global mga isyu nga pagpalambo sa debate sa usa ka gidaghanon sa mga gerilya. Mahinungdanon nga pagkaguba sa yuta ug tubig nga mga kapanguhaan, lakip na ang pagkahurot sa aquifers, nga obserbahan sa bag-ohay nga mga dekada, ug ang mga epekto sa global warming sa agrikultura ug sa agrikultura sa global warming pa dili hingpit nga masabtan. Forum dan Komunitas Pertanian Indonesia – Agroteknologi.web.id

Ang mayor nga mga produkto sa agrikultura mahimong malukpanong grupo ngadto sa mga pagkaon, lanot, fuel, ug hilaw nga materyales. Piho nga mga pagkaon naglakip sa mga cereals (lugas), mga utanon, mga bunga, mga lana, mga karne ug mga panakot. Lanot naglakip sa gapas, balhibo sa carnero, hemp, seda, ug lino. Hilaw nga materyales naglakip sa kahoy ug sa kawayan. Ang ubang mga mapuslanon nga mga materyales og usab sa mga tanom, sama sa salong, mga tina, mga drugas, mga pahumot, biofuels ug ornamental nga mga produkto sama sa mga bulak cut ug nursery sa mga tanom. Kapin sa usa ka ikatulo nga sa mga mamumuo sa kalibutan nga gigamit sa agrikultura, ikaduha lamang sa sektor sa pag-alagad, bisan tuod ang mga porsiyento sa agricultural workers sa datong mga nasod nga mikunhod kamahinungdanon sa ibabaw sa milabay nga pipila ka mga siglo. Forum dan Komunitas Pertanian Indonesia – Agroteknologi.web.id

Ang pulong sa agrikultura mao ang usa ka ulahing bahin sa Middle Iningles adaptation sa Latin agricultura, gikan sa edyer, uma, ug Cultura, cultivation o nagtubo. Agriculture kasagaran nagtumong sa kalihokan sa tawo, bisan tuod kini usab obserbahan sa pipila ka mga matang sa mga hulmigas, anay ug ambrosia bakukang. Aron sa pagbansaybansay sa agrikultura nagpasabot sa paggamit sa natural nga mga kapanguhaan sa paghimo sa mga palaliton nga sa pagpadayon sa kinabuhi, lakip na ang pagkaon, fiber, mga produkto sa kalasangan, sa horticultural tanom, ug sa ilang mga may kalabutan nga mga serbisyo. kahulugan naglakip matikad pagpanguma o agronomy, ug horticulture, ang tanan nga mga termino alang sa pagpatubo sa mga tanom, mananap nga-uuma ug sa forestry. Ang usa ka kalainan usahay gihimo tali sa forestry ug sa agrikultura, base sa kanhi ni na rotations sa pagdumala, halapad batok intensive mga buhat sa pagdumala ug paglambo nag-una pinaagi sa kinaiyahan, inay kay sa tawo. Bisan pa niana, kini giila nga adunay usa ka dako nga kantidad sa kahibalo transfer ug sapaw taliwala sa silviculture (sa pagdumala sa kalasangan) ug agrikultura. Sa tradisyonal nga pagpanguma, ang duha ka sagad nga inubanan bisan sa gagmay nga mga kadutaan, paingon sa termino agroforestry.

Senin, 09 Januari 2017

Nahwa Travel Malang Juanda

Travel Malang Juanda? Pilih Nahwa Travel, Bukan yang Lain A Travel Agency - y masnavor manratsakh kam hanrayin tsarrayut’yun e, vory tramadrum e chanaparhordut’yan yev zbosashrjut’yan het kapvats tsarrayut’yunnery, inch’pes naev hanrut’yany anunits’ matakararneri, inch’pisik’ yen gortsuneut’yuny, aviaynkerut’yunneri, avtomek’yenaneri vardzuyt’i, Krruiz gtseri, hyuranots’neri, yerkat’ughineri, chanaparhordakan apahovagrut’yun, yev hamalir shrjagayut’yunneri: I lrumn, vory zbaghvum e sovorakan zbosashrjikneri Amena chanaparhordakan gortsakalut’yunneri unen arrandzin bazhin, nvirvats dardznelu champ’vordakan ayl patrastut’yunner e gortsarar chanaparhordneri yev vorosh turistakan ​​gortsakalut’yunneri masnagitanum arrevtrayin yev gortsarar chanaparhordut’yan miayn. Kan naev turistakan ​​gortsakalut’yunneri, voronk’ tsarrayum yen vorpes vacharrk’i gtsov glkhavor gortsakalner artasahmanyan turistakan ​​ynkerut’yunneri, vory t’uyl e talis nrants’ unenal grasenyakner yerkrnerum, bats’i ayl vortegh nrants’ shtaby gtnvum yen:

Zhamanakakits’ turistakan ​​gortsakalut’yuny arrajin angam haytnvel e yerkrord kesin 19-rd darum. Thomas Cook steghtsvel shght’a gortsakalut’yunneri verjin yerramsyakum 19-rd darum, het e Midland yerkat’ughin. Nrank’ voch’ miayn vacharrel yen irents’ sep’akan shrjagayut’yunner e hanrut’yany, sakayn bats’i, nerkayats’vats ayl zbosashrjayin ynkerut’yunneri. Ayl Britanakan pioner chanaparhordakan gortsakalut’yunneri ein Dean & Dawson, Politekhnikakan Touring asots’iats’ian, isk kooperats’ian, Haygyughkoopy Wholesale Hasarakut’yun: Amenahin turistakan ​​gortsakalut’yuny Miats’yal Nahangneri Brownell Travel; Hulisi 4-in 1887, Walter T. Brownell hangets’rel tasy chanaparhordneri yevropakan shrjagayut’yan, yndlaynvats arragasty Nyu York’um e SS Devonia: Travel Malang Juanda? Pilih Nahwa Travel, Bukan yang Lain

Turistakan ​​gortsakalut’yunnery dardzel aveli sovorakan zargats’man het arrevtrayin aviats’iayi, sksats 1920-akan t’vakannerin: Originally, chanaparhordakan gortsakalut’yunneri himnakanum catered e mijin yev verin dasi hachakhordnerin, bayts’ hetpaterazmyan bum zangvatsayin shukayakan P’at’yet’ Khnjuyk’ hangets’rel e taratsman champ’vordakan gortsakalut’yunneri vra himnakan p’voghots’nerum metsamasnut’yan britanakan k’aghak’neri, snndi ashkhatank’ayin dasi hachakhordneri p’ntrum harmar mijots’ e Grk’i artasahmanyan Loghap’yeri tonery:

Chanaparhordakan gortsakalut’yunner himnakan gortsarruyt’y petk’ e handes gal vorpes gortsakal, vacharrum chanaparhordakan aprank’neri yev tsarrayut’yunneri vra anunits’ matakarari. Hetevabar, i tarberut’yun ayl manratsakh biznesi, nrank’ ch’yen pahel fondayin dzerrk’in, yet’ye nrank’ unen nakhapes hyuranots’ayin hamarner amragroghneri yev / kam Logaranakhts’ikner mi Cruise navy Group Travel mijots’arrman, inch’pisik’ yen harsanik’i, meghramsi, kam mi khumb iradardzut’yan. A p’at’yet’y ton kam tomsy ch’i gnvel e matakarari, yet’ye hachakhordi pahanjnerin, voronk’ dzerrk’ berel. Tony kam tomsy matakararvum e gortsakalut’yan zeghch’ov: Shahuyt’y hetevabar tarberut’yuny govazdvum giny, vorov hachakhordy vcharum yev zeghch’vats gnov, vorov matakararvum e gortsakal. Sa haytni e vorpes handznazhoghovi: Bazmat’iv yerkrnerum, bolor anhatner kam ynkerut’yunner, voronk’ vacharrum tomser yen pahanjvum e lits’yenzia, vorpes turistakan ​​gortsakal.

Kamis, 05 Januari 2017

Rental Mobil Malang di NAYFA Trans

Rental Mobil Malang di NAYFA Trans Si amerikanët goditur në rrugë këtë verë, shumë do të përzënë makina me qira në pjesë të tjera të vendit ose të botës. Ndërsa makina me qira mund të jetë i përshtatshëm, shpenzimet e ndërlidhura janë shpesh konfuze. Këtu është një vështrim në gabimet e makinave me qira që mund t'ju kushtojë të holla - dhe si për të shmangur ato.

Blerja sigurim ekstra ju nuk keni nevojë. Nëse keni vetë politikën tuaj të sigurimit auto, ajo mund të mbulojë dëmtimin përplasje dhe përgjegjësi personale për përdorim të përkohshëm të një makinë me qira (por nuk ka gjasa një kamion në lëvizje). Dhe në qoftë se ju përdorni një kartë krediti për të librit dhe të paguajnë për makinë me qira, ajo mund të sigurojë mbulimin goditjes mesme. "Mbulimi Kartë krediti do të fillojë në për çdo gjë politika juaj personal nuk mbulon, dhe ju nuk keni nevojë të paguani deductible tuaj", thotë Brian Karimzad, drejtori i MileCards.com, një shpërblimet e udhëtimit website krahasim card. "Kontrolloni në se para se me qira një makinë, dhe ju mund të jetë në gjendje të bjerë se mbulimi me qira kundër makinave." Nga ana tjetër, në qoftë se ju nuk keni vetë politikën tuaj auto, ose ju jeni të shqetësuar në lidhje me rritjen e mundshme të primit duhet ju duhet të paraqesë një kërkesë me politikën tuaj auto, sigurimit të kompanisë të makinave me qira mund të ketë kuptim. Rental Mobil Malang di NAYFA Trans

Marrë me qera nga një aeroport. Marrë me qera nga një aeroport shpesh do të thotë shpenzimet e aeroportit. Për të shmangur këto tarifa dhe ndoshta qese kursimeve shtesë, Teri Gault, CEO i TheGroceryGame.com dhe autor i "Shop Smart, Bleni më Shumë," sugjeron zgjedh një shërbim të makinave me qira larg nga aeroporti. "Shumë zyra off-aeroport me qira të sigurojë transportin për në dhe nga aeroporti," thotë ajo. "Dhe kjo mund të jetë më i përshtatshëm se prenotim në aeroport dhe ka për të marrë një anije makinë me qira dhe që kanë të bëjnë me turma të mëdha."

Jo pazar rreth. Normat e makinave me qira mund të ndryshojnë në varësi të kompanisë apo sasinë e kohës të çojë, kështu që paguan për të dyqan rreth në vend që të marrë një qasje "one-dhe-bërë". Faqet e internetit të tilla si CarRentalSavers.com dhe AutoSlash.com ju lejojnë për të dyqan krahasim në mes të kompanive me qira dhe të kërkoni për kuponat. AutoSlash do të gjurmojë edhe normat e tuaja me qira dhe rebook për ju, nëse norma e bie. Nëse jeni duke planifikuar për të përzënë distanca të gjata, kontrolloni për kapele kilometrazhin. "Shumë kompani me qira ofrojnë milje pakufizuar për periudhën e makinave me qira, duke ju lejuar për të përzënë makinën sa më shumë që ju dëshironi, pa u përballur me tarifat shtesë", thotë Angie Hicks, themelues i AngiesList.com. "Por të tjerët vlerëson taksat shtesë për të tejkaluar një maksimale ditore kilometrazhin. Nëse ju merrni me qira një makinë, sidomos për një periudhë më shumë se disa ditë, sigurohuni që ju keni milje pakufizuar ose milje mjaftueshme për të mbuluar udhëton tuaj. "Kur zgjedh midis një qira me milje të pakufizuar dhe një qira më të lirë me një kapak kilometrazhin, ju mund të dalë përpara me ish.

Parapagimi për gazin. Parapagimi për gazin mund të duket i përshtatshëm (i cili dëshiron të planifikojnë kohë shtesë për një gropë të ndaluar në rrugë për një fluturim në mëngjes herët?), Por kjo do të thotë që ju do të paguani për një tank të plotë të gazit, edhe nëse ju kthehet me tank gjysmë e plotë . "Është më mirë për të mbushur veten që ju zakonisht mund të gjeni çmimet më të lira të gazit në një stacion afër gjithsesi", thotë konsumit dhe para për të shpëtuar ekspert Andrea Woroch. "Por mos harroni për të mbushur atë për shkak se kostoja për të bërë këtë, pasi drop-off mund të jetë një total gris-off." Të jeni të sigurt në krye off gazit, për shkak se disa kompani do të marrë pagesën nga ju edhe në qoftë se matës gazi është vetëm një fije floku larg nga ku ajo duhet të jetë.

Paguar ekstra për GPS ose një vend makinë. kompanitë e makinave me qira janë të lumtur për të marrë pagesën nga ju shtesë për pajisje si një GPS ose fëmijës makinë vend. Por si Woroch vë në dukje, një GPS mund të kushtojë një shtesë $ 10 në ditë ose më shumë. "Përdorimi smartphone tuaj kur është e mundur, ose udhëzime të shtypura duke qendër falas biznesi hotelit tuaj," thotë ajo. Nëse ju keni një GPS portativ ju mund të dal në valixhen tuaj dhe të përdorin në udhëtimin tuaj, mos harroni për të hequr atë nga makina me qira në kthimin tuaj. Sipas Sarah Schlichter, redaktor i lartë i IndependentTraveler.com, shumë kompani ajrore do t'ju lejojë për të kontrolluar një vend makinë apo e përdorin atë në aeroplan për të lira, kështu që ju nuk duhet të paguajë ekstra për të përdorur një nga kompania juaj me qira e makinave.

Nxiton përmes inspektimit. Tërësisht të inspektojë makinën tuaj me qira para se me makinë larg. Përndryshe, ju mund të jetë i ngarkuar për shkatërrimin ju nuk e shkaktojnë. "Shumica e flotës e makinave me qira janë mbajtur meticulously, por dëmet si gërvishtjet ose nxënësve në trup ose derdhjet, njollat ​​apo lot në të brendshme mund të shkojnë pa u vënë re", thotë Hicks. "Nëse ju shihni ndonjë veshin, dëmtimin ose defekt gjatë inspektimit, sigurohuni që ju menjëherë të bëjë kompania vetëdijshëm -. Ose ju mund të përfundojë duke paguar për atë" Kurrë mos supozojmë se një ding është shumë e vogël për të garantuar të përmendet apo se kompania e makinave tashmë e di në lidhje me dëmin. Në qoftë se kjo nuk është e shënuar në formularin kusht makinave, flasin.

Duke u kthyer një makinë vonë. Shumica e kompanive të makinave me qira të ngarkuar me norma të përditshme në bazë të periudhave 24-orëshe. "Ndërsa disa mund të japë një periudhë 29-minuta mospagimi, ju mund të ngarkohet komisionet e vonuara - ose për një ditë të plotë shtesë - në qoftë se ju të ktheheni në makinë e kaluara këtë dritare kohe", thotë Schlichter. Lejoni mjaft kohë në ditën që ju jeni kthyer makinën tuaj për të shmangur këtë tarifë shtesë.